Mavi YolculukYatlarımız
Mavi Yolculuk Nedir?
Gulet Nedir?
Türkiye`de Yatcılık
Türk Mutfağı
Diğer Bilgiler
 
M/S Rigel 
 
 
 
 
Türk Mutfağı
Mutfak kültürü coğrafya koşulları, halkın yaşam stili, toplumun tarihi gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. On bin sene boyunca değişik kavimler ve uygarlıklarla karışarak, Orta Asya`dan Anadolu ya göç etmiştir. Bu göç ve yayılma sırasında birçok değişik kavimle kaynaşmış Türkler mutfaklarında son derece çeşitli yemekler kullanmıştır. Bu mutfağın gelişmesinde ve çeşitliliğindeki sentezde ve bu sentezin başarısının arkasında değişik kültürlerin etkisi vardır. Bu sentezin ana çekirdeği Osmanlı Saraylarından gelmiş ve daha sonra bu kültürdeki yenilikler ve değişikler halka yayılmıştır.
 
Elimizde yeterli olmayan kaynaklara göre, Osmanlı Sarayı veya halk arasında pişirilen yemekler arasındaki farklılıkları saptamak zordur ama en azından balık ve diğer deniz ürünlerinin pişirilme tarzı asıl olarak ilk sarayda şekil almıştır. Aynı şekilde tatlı ve lezzetli çeşnilerin birleştiği, farklı tatların yarattığı etkiler üzümlü pilav örneğinde olduğu gibi saraydan çıkarak sofralara yayılmıştır.
Eski Türkler göçebe bir hayat sürdürdükleri için sofralarından et hiç eksik olmamıştır ta ki, Orta Asya da yerleşik düzene geçenlerin sebze yetiştirmesine kadar.

Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ya yayılmış bir imparatorluk olan Osmanlının, bünyesinde barındırdığı değişik coğrafyalardaki değişik etnik gruplar ve onların kültürü çevresinde oluşmuş çok çeşitli, farklı, leziz yemeklerin armonisidir Osmanlı mutfağı. Bu zenginlik ve çeşitlilik sonucunda çorbasıyla, et ve sebze yemekleriyle, böreği, pilavı ve tatlılarıyla dünyanın en saygın mutfakları arasındadır.
 
Çeşnilerin Harmonisi
Çeşnilerin yemeklerle olan ahengi Osmanlı mutfağını güzelleştirmiş, gereksiz süslemelerle yemekleri daha cazip gösterme kaygısını ortadan kaldırmıştır. Osmanlı mutfağının güzelliklerinin yanı sıra Türk kültüründeki içtenlik, misafirperverlik öyle bir noktaya gelmiştir ki, yemeğe davet edilen değil, yemeğe davet eden kişi bu mutfağın örneklerini sunmak ve davetlisiyle veya davetlileriyle yemeklerin tadını çıkarırken daha çok onore olmuş olur. Kapınıza gelen bir tanrı misafiri, beklenmedik, davetsiz bir misafir bile bu sofralara hiç yadırganmadan davet edilerek insanlar arasındaki paylaşım fikrinin gelişmesinde mutfak bir köprü rolü üstlenmiştir.
 
Sağlık
Sağlıklı yemek konsepti 12. yüzyılın ortalarında gelişmiş ama diyet gibi kavramlar geleneksel Türk mutfağıyla ortaya çıkmıştır.

Yemeğin içindeki vitaminlerin ve minerallerin daha iyi muhafaza edilmesi amacıyla kebaplar yeri gelince kâğıtta, yeri gelince çömleklerde pişirilir ve yemeğine göre güveç tabaklarında servis edilir.
 
Sebzeler zeytinyağıyla pişirilirken, sağlıklı bir diyet için sebze ve zeytinyağı tercih edilir. Aynı şekilde kalsiyum oranı yüksek olan ve toksinleri arındırmaya yardımcı olan yoğurt hem sebze hem et yemeklerinde kullanılır. Suyla karıştırılarak yapılan ayranda soframızdaki güzel içkilerden biridir.
Yemeklerden sonra hazmı kolaylaştıran geleneksel Türk kahvesi ikram edilir ve içildikten sonra sofrada kahve falına bakılarak, insanlar arasında daha sıcak diyaloglar kurulmasına yardımcı olan kendine has bir içecektir kahve.

Meyvelerde genelde öğünler arası servis edilir. Bugünün diyetisyenleri de meyvenin yemek sonrası değil, öğünler arasında yenmesi gerektiğini savunurlar. Bu da Osmanlı mutfağının Mutfak Rehberinde de belirtildiği gibi sağlıklı ve ileri görüşlü olduğunu vurgulayan bir örnektir.